Przed badaniem

Przy obrazowaniu narządów podczas badania USG, wykorzystywane są ultradźwięki, dla których zdecydowaną przeszkodą są wszelkiego rodzaju gazy. W związku z tym, szczególnie dobrego przygotowania do badania wymaga diagnostyka narządów jamy brzusznej.

Poniżej przedstawiono schemat przygotowania do badania narządów jamy brzusznej:

W przeddzień badania chory pozostaje na lekkostrawnej, gotowanej diecie, unikając potraw wzdymających (potrawy smażone, słodycze, owoce i soki owocowe).

W przeddzień badania należy zażyć 3 razy po dwie kapsułki Espumisanu. Chory z tendencją do wzdęć oraz każdy chory do badań dopplerowskich jamy brzusznej pozostaje na diecie i zażywa Espumisan przez kolejne trzy dni poprzedzające badanie.

W dniu badania chory pozostaje na czczo przynajmniej 8 godzin, a do badania dopplerowskiego całkowicie na czczo!

W celu oceny sonograficznej pola miednicy mniejszej (pęcherz moczowy, narząd rodny, gruczoł krokowy) należy zgłosić się do badania z pełnym pęcherzem. W celu jego szybkiego wypełnienia należy 1,5 godz. przed badaniem wypić na raz trzy szklanki niegazowanej wody mineralnej lub herbaty (nie mleka, soku czy innych napojów) i nie oddawać moczu – w przypadku przepełnienia pęcherza moczowego można w czasie oczekiwania na badanie „po trochę” oddawać mocz, nie wolno w międzyczasie dopijać płynów.

Chory z tendencją do zaparć powinien mieć oczyszczone jelito grube, jednak nie później niż 2 dni przed badaniem (nie należy podawać środków przeczyszczających i wykonywać lewatyw w przeddzień badania!).

Do badania należy dostarczyć pełną dokumentację medyczną będącą w posiadaniu chorego (wypisy ze szpitali, wyniki badań USG, komputerowej tomografii, rezonansu magnetycznego, urografii wraz ze zdjęciami oraz wyniki badań laboratoryjnych).

Pozostałe rodzaje badań ultrasonograficznych nie wymagają praktycznie żadnych przygotowań.

Do badania konieczne jest odsłonięcie skóry (rozebranie się) w zakresie obejmującym badany obszar ciała.
W przypadku badań dopplerowskich tętnic kończyn dolnych, w zakres badania wchodzi ocena wszystkich tętnic od aorty brzusznej w dół do poziomu stóp, czyli konieczne jest odsłonięcie obszaru brzucha i obu nóg.
Natomiast zakres badania żył kończyn dolnych obejmuje obszar od pachwin do stóp, czyli konieczne będzie odsłonięcie całej powierzchni obu nóg.